2018-19 Committees & Chairs
Our Club depends largely upon the membership to govern and operate its programs. Volunteerism is the key to building relationships with fellow members and keeping expenses down. Everyone is expected to make a contribution of time by helping with boating activities, social events, and bi-annual work weekends.

Please contact a committee chair if you are interested in joining a committee, have a concern, question, or suggestion. 

  • Awards - Bill Clopp, Don Hahl

  • BBYC Event Reservations

  • BBYC Office - General Manager Antoine Avignon

  • BBYC Office - Manager of Operations Michael Munciello

  • Bar - Lukas Partridge, John Beshel, Patrick Breen, Kathy Coates, DiAnne Gove, Tom Mignanielli, John Miller, Michael Munciello, Tom Ready, Cheryl Scheuerman

  • BBSF - P.C. Stacey Kliesch, Bill Maloney, R.C. Joy Power

  • Burgee Exchange Program - Sherri Lou Schaffer

  • By-Laws - C. Donna Erhard, Daniel Griffin, Shawn Leyden, P.C. John Prout, Ed Serrill, P.C. Hubert Streep

  • Cannoneer - P.C. Bub Kovacs, Reese Hubbard, Jake Koop

  • Club Boats - Bob Abbiatti, Burt Boyle, P.C. Paul Coward, P.C. Carl Reitinger, P.C. Glen Reitinger

  • Club Race Scoring - David Long, TBD

  • Communications - P.C. Howie Dumhart, Devon Herrick, P.C. Stacey Kliesch, Joseph Merrill, Eric Reitinger, John Repko

  • Commodore - Donna Erhard

  • Computer Systems - P.C. John Bambach, Janet Miller, Jim Nicolini, John Repko

  • Docks & Slips - Mark Horowitz, Burt Boyle, P.C. Bub Kovacs, Kevin Walsh

  • Facility Rentals - P.C. John Bambach, Antoine Avignon, Emma Kovacs, Michael Munciello, Bev Reitinger

  • Finance - T. Rick Schaffer, Mary Coughlin, John Finlayson, Sean Gogerty, Emma Kovacs, Tom Mignanelli, Colin Neil

  • Fleet Chaplin - P.C. Howie Dumhart

  • Go To Meeting Administration - Diane Erhard, Antoine Avignon

  • Grievance Committee - C. Donna Erhard

  • Historian - Dot Quigley, Alison Mandell

  • Hospitality / Rentals - P.C. John Bambach, Emma Kovacs, Bev Reitinger

  • Human Resources - P.C. John Barbano, Guy Pedelini

  • Insurance - V.C. David Shanker, Mary Coughlin, John Finlayson, Sean Gogerty, Emma Kovacs, Tom Mignanelli, Colin Neil

  • IT Committee, Computer, Club Essentials - P.C. John Bambach, Janet Miller, Jim Nicolini, John Repko

  • Junior Board Advisor - P.C. Stacey Kliesch

  • Junior Social - Allison Mandell

  • Junior Sailing - P.C. Don Hahl, P.C. John Barbano, Andy Hubbard, P.C Stacey Kliesch, Emma Kovacs, Laura Malfitano, Alison Mandell

  • Landscaping - Beth Reitinger, Chet Kaletkowski

  • Legal - William Strasser, Carolyn Bogart, Allan Eaglesham, P.C. Jim Perry

  • Long Range Planning - V.C. David Shanker, P.C. John Barbano, C. Donna Erhard, P.C. Stacey Kliesch, P.C. Sal Messina, P.C. Carl Reitinger, T. Rick Schaffer

  • Managed Kitchen - Leslie Houston, Susanne Abbiati, Antoine Avignon, Jane Bambach, Howie Dumhart, Michelle Farias, Ann Leinhauser, Nancy Leyden, Michael Munciello, Karen Ready, Anna Scheuerman, Lisa Wilbraham

  • Membership - Diane Erhard, Nancy Leyden, Sandy Messina, Burke Miller, Neil Montesano, R.C. Joy Power, Tom Ready

  • Nominating - P.C. Stacey Kliesch, R.C. Joy Power, P.C. Glenn Reitinger, V.C. David Shanker,

  • Officer of the Watch - P.C. Carl Reitinger

  • Open House Coordinator - Diane Erhard, Membership Committee

  • Photographer - Jeff Carson

  • Programs - P.C. Stacey Kliesch, P.C. John Barbano, C. Donna Erhard, P.C. Don Hahl, Paul Hamnett

  • Property & Grounds - Chet Kaletkowski, Tom Ready, Bob Abbiatti, David Hansen, P.C. Stacey Kliesch, P.C. Bub Kovacs, Rich Leinhauser, P.C. Sal Messina, Beth Reitinger, P.C. Carl Reitinger

  • Protocol - C. Donna Erhard, P.C. Bobbie Beck, P.C. Paul Coward

  • Race Committee - Brett Amspacher, P.C. Paul Coward, Ginnie Iverson

  • Race Scoring (club) - David Long, P.C. Don Hahl

  • Rear Commodore - R.C. Joy E. Power

  • Regatta Committee - P.C. Dori Jo Gugliemini, P.C. John Barbano, P.C. Paul Coward, P.C. Dori Jo Gugliemini, P.C. Bub Kovacs, Jim Nicolini, P.C. Carl Reitinger, Eric Reitinger, Dennis Russom, Bill Watters, Tom Widemeier

  • Regatta Scoring - Beth Reitinger

  • Regatta - Glenn Reitinger, Bill Waters, P.C. Bub Kovacs, P.C. Paul Coward, Tom Widmeier, P.C. Carl Reitinger, Eric Reitinger, P.C. Dori Jo Gugliemini, P.C. John Barbano, P.C. Bub Kovascs, Jim Nicolini, Dennis Russom, S. Rick Metz

  • Safety - S. Rick Metz, Ellen Boyle, Burt Boyle, Bob Goldbach, Diane Goldbach, Barbara Robbins, Dr. Bob Terranova

  • Sailing - P.C. Don Hahl

  • Sargent at Arms - TBD

  • Secretary - Rick Metz

  • Ship Store - Diane Erhard, Bob Abbiatti, Susanne Abbiatti, Michelle Farias, Kristen Hansen

  • Social - Anna Scheuerman, Lisa Wilbraham, Christine Banks, Trish DeBevoise, Julie Hamnett, Tanya Moeller, Kirsten Weinstein

  • South Harbor - P.C. Sal Messina, P.C. John Barbano, P.C. Stacey Kliesch, P.C. Bub Kovacs, Tom Migninielli, P.C. Carl Reitinger

  • Strategic Planning - R.C. Joy Power, V.C. David Shanker

  • Tennis - P.C. John Bambach

  • Vice Commodore - David Shanker

  • Volunteer Liaison - C. Donna Erhard

  • Work Weekend Fall - Chet Kaletkowski, Rich Leinhauser

  • Work Weekend Spring - Chet Kaletkowski, Rich Leinhauser

Club management is composed of flag officers and a board of trustees. We operate under our Bylaws, with a committee structure chaired by members. 

Contact Us: The board and committee chair people would love to get your input and answer your questions.  To contact a flag officer or committee chair, click the link below to email them directly.

Flag Officers
Commodore - Donna Erhard
Vice Commodore - David Shanker
Rear Commodore - Joy E. Power
Secretary - Rick Metz
Treasurer - Rick Schaffer
 

Trustees
PC John Bambach
PC Howie Dumhart
PC Stacey Kliesch
Diane Erhard
Mark Horowitz
Leslie Houston
Chet Kaletkowski
Bill Maloney
Tom Mignanelli
Lukas Partridge

Special Advisors To The Board
PC Sal Messina
PC Carl Reitinger
 

Junior Board
We recognize the junior members of BBYC are the future of our club.  All members are committed to creating opportunities for them to participate in the leadership of BBYC and the community and be successful.

Commodore: Payton K. & Brooks T.
Vice Commodore: Lilly S.
Rear Commodore: Skylar K. & Summer P.
Treasurer: Brooke R.
Recording Secretary: Harry S.
Corresponding Secretary: Lexi R.
Fundraising chair: Smith B, Lauren H, Reese, H & Mariah W,,
Publicity: Peyton D. & Emma S.